Nasıl üye olurum?

Ana sayfanın sağ üst kısmındaki "Üye Ol" ikonuna tıkladıktan sonra gelen " ÜYE OL" formu doldurarak kolayca üye olabilirsiniz. Üyelik onayı için girdiğiniz telefon numarasına sms doğrulama kodu gönderilecektir.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Ana sayfamızda "Üye Ol-Üye Girişi" ekranında bulunan " Şifremi Unuttum" linkine tıklayınız. Açılan yeni ekrana e-posta adresinizi yazınız. Bu işlemin ardından üyelik mail adresinize şifre değişikliği için e-posta gönderilecektir. Gelen e-postadaki "Şifremi Sıfırla" linkine tıklayarak yeni parolanızı oluşturabilirsiniz.

Kişisel bilgilerim güvende mi?

Kayıtlı kişisel bilgileriniz herhangi bir şekilde 3. kişi, kurum ya da platformlarla, hiç bir amaçla paylaşılmamaktadır.

Ödeme sırasında ne kadar güvendeyim?

Üyelik hesabınızda "Hesabım-Siparişlerim" adımlarını izleyerek siparişlerin bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz. Sipariş numaralarının alt kısmında, siparişin oluşturulduğu tarih bilgisi yer almaktadır. Bilgi almak istediğiniz sipariş numaranıza tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Kargoya verilen siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz tarafımızdan kargo firmasına teslim edildikten sonra, SMS ve e-posta yoluyla size kargo takip bilgileriniz iletilir. Bu bilgilendirme size ulaşmadı ise HESABIM bölümündeki “SİPARİŞLERİM” sayfanızdan kargo bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

İade koşulları nelerdir?

Ürün iade işlemlerinin tamamlanabilmesi için aşağıdaki koşulları karşılaması gerekmektedir. Ürününüz belirtilen koşulları sağlıyor ise iade süreci başlatabilirsiniz. 1. Ürün teslim alındıktan sonraki 14 gün içinde cayma talebi iletilmiş olmalıdır. İade edilecek ürün kullanılmamış, ürünün orijinal ambalajına zarar verilmemiş olmalıdır. 2. Ürün, iade talep formu (sevk irsaliyesi) doldurularak gönderilmelidir. Talep açık bir şekilde yazılmalıdır. Bununla birlikte Hesabım-Siparişlerim sayfası üzerinden de mutlaka online iade talebi iletmelidir. 3. Ürünle birlikte alınan hediye ya da kampanyalı ürün varsa, ilgili ürünler de gönderilmelidir. 4. Kurumsal olarak ürün satın alınmış ise, ürün iade faturası ile birlikte gönderilmelidir. 5. Arızalı olan elektronik ürünlerin iadesi servis raporu ile sağlanabilmektedir. 6. Hasarlı ürün iadelerinde kargo hasar tespit tutanağı ya da servis raporu olmalıdır. 7. Sıvı veya gıda ürünleri kusurlu olmadığı sürece iade edilememektedir. 8. Niteliği itibarı ile son kullanma tarihi geçecek ya da çabuk bozulabilecek ürünlerin iadesi kabul edilmez. 9. İadesi hijyenik açıdan sorun teşkil edebilecek iç giyim, sağlık ve kişisel bakım ürünleri ambalajı açılmış ise iade edilemez. 10. Ürünlerin depo adresimize gönderilmesi gerekmektedir. Mağaza ya da farklı bir depomuza teslim edilen ürünlerle ilgili işlem yapılamamaktadır.

14 günlük iade sürem doldu, ürünümü iade edebilir miyim?

Mesafeli satış sözleşmesine göre; ürün teslim alındıktan sonraki 14 gün içinde cayma hakkı kullanılabilmektedir. 14 günlük cayma hakkı süresini aşan durumlarda işlem yapılamamaktadır.

3D Secure sistemi var mı?

Online sitemiz üzerindeki tüm siparişler 3D Güvenlik Sistemiyle verilmektedir.

Ürün kurulumu yaptırmak istiyorum.

Kurulum için ürünün garanti belgesinde yer alan teknik servis ya da ilgili markanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçmelisiniz.

Sipariş için alt limit tutarı var mı?

Sipariş oluşturmak için alt limit tutarı bulunmamaktadır. Dilediğiniz tutarda alışveriş yapabilirsiniz.

Garanti Süresi Ne Kadardır?

Ürünlerimizin Garanti Süresi 2 Yıldır. Çağrı Merkezimizle İletişim Kurup Servis Hizmeti Alabilirsiniz.